Mikor van szüksége szervezetünknek leginkább az aminosavakra?
Alapvetően azon a véleményen vagyok, hogy szervezetünknek mindig szüksége van fehérje bevitelére, hiszen a fehérje eszenciális tápanyag, szemben a szénhidrátokkal, amelyekre végezetül nem is feltétlen lenne szükségünk. Ha nem fogyasztunk elegendő fehérjét, izomzatunk nem tud megfelelően fejlődni, illetőleg gyorsan visszafejlődik, ami főleg a kor előrehaladtával jelent problémát, hiszen a mozgásképesség fennmaradása magát az életet jelenti.
Van három olyan alkalom, amikor mindenképpen megfelelő mennyiségű (legalább 20-30 grammnyi) fehérjét illene fogyasztanunk:
- Terheléses (főként súlyzós) edzés után, hogy az izom sérülései mielőbb begyógyuljanak, és az izomzat erősödjön.
- Lefekvés előtt, hogy éjszakára legyenek aminosavak a vérünkben, és a pihenés alatt izomzatunk tudjon regenerálódni.
- Felkelés után, reggelire is főként fehérjét fogyasszunk, hiszen egész éjjel nem ettünk. Csak kevés szénhidrátot együnk hozzá, nem kell a vércukrot korán reggel az egekbe nyomni!
A rendszeres fehérje fogyasztás jelentőségét támasztja alá az a tény, hogy szemben azzal, hogy szervezetünkben vannak zsír-raktárak (háj-depók) és szénhidrát-raktárak (izom, máj) is, addig fehérje raktárak nincsenek, illetőleg maguk az izomrostok azok. Tehát ha ezen raktáraink ürülnek, akkor roncsolódik vázizomzatunk, sőt belső szerveink izomzata is.
Hahn Csaba
Utolsó kommentek